puste01.gif (861 bytes)

Czy dekleracja jest rzeczywiście potrzebna

Czy deklaracja - prawo - może być uznawana za wykonywalną? Raczej nie, do tego stwierdzenia dojdzie każdy z was (prędzej czy później), bo tak naprawdę nie będzie dnia w którym Powszechna Deklaracja Praw Człowieka nie zostanie naruszona. Może to jest naturą człowieka, że stara się aby wszystko wyglądało ładnie i kolorowo, jednak w stosunku do praw człowieka należało by zachować trochę szacunku, a może dystansu. Bo czy jesteś w stanie tak do końca zastosować się do wymogów deklaracji – nie, podobnie jak miliony innych ludzi z całego świata. Wielu z nich posiada pieniądze władzę, ba niektórzy przyczynili się do powstania dzisiejszego systemu prawnego, a jednak i oni nie są w stanie skutecznie przeciwdziałać problemom społecznym w dzisiejszych czasach. Nie mogę już słuchać o prawach człowieka – prawa człowieka: silniejszy wygrywa; do takiego wniosku moglibyśmy dojść obserwując sytuację XX w.

To że człowiek jest istotą myślącą wszyscy wiemy – uczono nas tego na biologii, j. polskim, czy historii. Jednak ewolucja widać zmierza w kierunku redukcji naszych szarych komórek do poziomu zerowego, bo czy polityk, który wydaje rozkaz bombardowania szpitali, domów mieszkalnych, szkół jest istotą myślącą – a może na tym polega jego geniusz. Coraz bardziej zaciera się granica pomiędzy zwierzętami a człowiekiem, nie jest już niczym nadzwyczajnym wiadomość o śmieci nastolatka, który chciał wieczorem pójść na dyskotekę i niestety miał pecha, bo natknął się na bojówkę pijanych (niekoniecznie) młodzików. Czy to jest normalne? Niektórzy mówią: “Ach ta dzisiejsza młodzież, bandyci, złodzieje, mordercy...” – a z kogo młodzi ludzie mają brać za przeproszeniem przykład, oni sami nie wymyślili broni. Ją opracowali ci starsi, którzy teraz myślą o tym by zarobić jak najwięcej pieniędzy, no i znowu zostają złamane wszelkie prawa człowieka, bo każdy zdaje sobie sprawę, że duże pieniądze zarabia się na krzywdzie drugiego.

Czy jest więc sens uchwalania deklaracji, do których nikt nie jest w stanie się zastosować? Chyba tak, bo mówią one o problemach, przynajmniej wiemy, że ktoś dostrzega zło, którym nasycona jest codzienność. Nie należy deklaracji traktować dosłownie, w wielu wypadkach należy dostosować się do zaistniałej sytuacji, być elastycznym. Trudno bowiem mówić o doskonałym państwie w którym wszyscy są równi, w którym każdy jest szczęśliwy. Zawsze jest tak, że są ludzie bogatsi i biedniejsi, silniejsi i słabsi , a deklaracja daje nam nadzieje że będzie inaczej. Przez pięćdziesiąt lat wiele się zmieniło na lepsze, może należy poczekać, a będzie jeszcze lepiej.

ani.gif (22843 bytes)

puste01.gif (861 bytes)

Zobacz też stonę... http://www.un.org